Bank.nl geeft informatie en vergelijkt bankproducten in Nederland. Let op: Wij zijn geen financiële instelling of bank.

Fraude bij betalingen met 30 procent toegenomen in 2025

Laatst bijgewerkt op: 30 juni 2026
Milou Ros Auteur:

Milou Ros is werkzaam als financieel tekstschrijver. Zij schrijft teksten voor verschillende websites in de financiële dienstverlening en heeft een Bachelor Journalistiek van Hogeschool Windesheim te Zwolle behaald.

Leestijd: 2 minuten
contante betaling

Het aantal frauduleuze transacties is vorig jaar met maar liefst 30 procent gestegen. Ook is het totale fraudebedrag toegenomen met 22 procent. Vooral bij bankoverschrijvingen ging het in 2025 vaker fout. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van De Nederlandsche Bank (DNB).

In totaal komt het aantal frauduleuze transacties bij overschrijvingen, contante geldopnames en kaartbetalingen in 2025 uit op ongeveer 658.000. Het totale fraudebedrag was vorig jaar 198 miljoen euro.

Per dag vonden er vorig jaar 27 miljoen transacties plaats, die goed waren voor 13 miljard euro. Ongeveer 1.800 transacties daarvan waren frauduleus. Per dag kwam het fraudebedrag uit rond de 540.000 euro. Hoewel de aantallen flink zijn gestegen, constateert DNB dat het nog steeds om een klein deel van het totale betalingsverkeer gaat.

Vooral meer fraude bij overschrijvingen

De transactiemethode waarbij het aantal fraudegevallen het meest is gestegen, is Europese bankoverschrijvingen. Dit aantal steeg met maar liefst 55 procent tot 129.000 gevallen en was ook de methode waarmee oplichters het meeste geld hebben buitgemaakt.

Bij deze vorm van fraude doen criminelen zich vaak voor als anderen, bijvoorbeeld een familielid of bankmedewerker (bankhelpdeskfraude). Door zich als een bekende of een autoriteit voor te doen, hopen deze criminelen dat de slachtoffers aan de hand van valse betaalinstructies geld naar hen overmaken.

Fraude bij geldautomaten nam vorig jaar eveneens toe. De totale waarde van deze fraudezaken is gestegen van 6 miljoen euro in 2024 naar 10 miljoen euro in 2025. Hierbij maken criminelen met name misbruik van verloren of gestolen betaalkaarten.

Fraude bij kaartbetalingen komt meest voor

De meest voorkomende vorm van fraude is met fysieke en online kaartbetalingen. Dit was in de voorgaande jaren ook het geval. Deze oplichtingsmethode is in 2025 wel met ruim een kwart gestegen ten opzichte van het jaar ervoor.

In totaal maakten oplichters vorig jaar 41 miljoen euro buit via fraude met kaartbetalingen, ten opzichte van 36 miljoen euro een jaar eerder. De manier waarop fraudeurs geld afhandig maken verschilt sterk – van gestolen kaartgegevens en nepmails tot gestolen passen en misleidingen.

Waarom neemt fraude toe?

Volgens DNB heeft de stijging van fraude in het betalingsverkeer meerdere redenen, die verschillen per betalingsmethode. Bij overschrijvingen maken oplichters bijvoorbeeld steeds meer gebruik van misleiding, wat zij doen bij snelle betaaltransacties die lastig terug te draaien zijn. Dergelijke transacties zijn instant betalingen en betalingen naar het buitenland.

Het aantal fraudezaken bij contante geldopnames is volgens DNB toegenomen doordat meer betaalpassen verloren of gestolen zijn. Ook bij online kaartbetalingen vond meer fraude plaats, met name doordat identiteitsfraude meer voorkomt. Dit gebeurt voornamelijk door middel van phishing, een oplichtingstechniek waarbij criminelen bank- of creditcardgegevens van klanten proberen te verkrijgen.

Uit onderzoek van ABN AMRO eerder deze maand bleek bovendien dat helpers van mensen die hulp nodig hebben bij digitale bankzaken vinden dat veranderingen in online fraude steeds lastiger bij te houden zijn. Volgens ABN AMRO is het dan ook van belang dat mensen het gesprek met elkaar aangaan over de signalen van fraude en dat zij een familiewachtwoord afspreken.


Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *